Opel Astra został oficjalnie najszybszym samochodem z wysokoprężnym silnikiem w zakresie pojemności od 1.6 – 2.0 litrów.

Do prób bicia rekordu doszło na torze w Millbrook, gdzie na starcie stanęły dwie fabrycznie nowe Astry (jedna Opla, zaś druga bliźniaczej marki Vauxhall). Oba auta wyposażone były w silniki 2.0 CDTI. Przez okres 24-godzinnej próby udało im się pokonać łącznie dystans z rzędu 4800 km.

Auta pojawiły się na starcie 5-go października punktualnie o godzinie 16:00. Dobowa obsługa obu pojazdów trwała przez zaledwie 22 minuty (wliczono tu m.in. zmianę kierowców oraz tankowanie). Obu samochodom wspólnie udało się pobić aż 18 rekordów świata, w tym m.in. ten o średniej prędkości, która od tej pory wynosi aż 201 km/h.

Warto dodać, że silniki, które montowane są w Oplach czyli CDTI to w dużej mierze konstrukcja włoskiego Fiata. Wspomniane jednostki napędowe bazują na włoskich silnikach JTD, które można spotkać we Fiatach i Alfach Romeo. Mimo to różnią się między sobą wieloma czynnikami, które sprawiają, że silniki charakteryzują się odmiennymi osiągami – mają inną moc oraz inny moment obrotowy. Jest to zasługa także nowych programów sterujących wtryskiem.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Opel Astra najszybszym dieslem świata!, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Dodał: , w Artykuły. Dnia 28 października 2013