DEKRA Automobil GmbH słynie z przygotowywanych każdego roku rankingów niezawodności. Rankingi te tworzone są w taki sposób, aby brały pod uwagę jedynie te awarie, które nie są naturalnym następstwem eksploatacji. W ścisłej czołówce tego rankingu niemal każdego roku pojawia się jakiś model Opla. Przypadek?

Ocena niezawodności według kryterium przebiegu i  w określonym segmencie aut

DEKRA publikuje swoje raporty dotyczące niezawodności poszczególnych modeli samochodów regularnie od lat. Uznawany dziś za swoisty wyznacznik i mający status klasycznego raport przygotowywany jest w ten sposób, aby oceniać awaryjność samochodów wyłącznie pod kątem usterek ważnych z punktu widzenia użytkownika z pominięciem tych, które są bezpośrednim efektem naturalnego procesu eksploatacji. Co to oznacza? Otóż raport DEKRA nie bierze pod uwagę usterek w rodzaju przepalonej żarówki, zużytej wycieraczki czy startych przegubów kulowych w końcówkach drążków kierowniczych. Taki dobór czynników poddawanych ocenie ma sprawić, że każdy samochód będzie oceniany pod kątem sprawności i trwałość w sposób jak najbardziej rzetelny i odpowiadający rzeczywistości.

W raporcie DEKRA znaleźć można również ciekawie stworzony podział ocenianych aut według segmentu, do którego należą (zgodnie z ogólnie przyjętymi standardami) oraz według ich przebiegu. Kryterium przebiegu – zdaniem ekspertów DEKRA – jest znacznie bardziej miarodajne niż kryterium wieku, a w celu zwiększenia sprawiedliwości oceny auta segregowane według kryterium przebiegu podzielono na trzy grupy:

  • do 50 tys. km,
  • 50-100 tys. km,
  • 100-150 tys. km.

Wysokie oceny modeli Opla

Jedną z marek niemal stale goszczących wśród trójki najwyżej ocenianych przez ranking DEKRA jest niemiecki Opel. Poszczególne modele Opla, jak również części do Opla, od wielu lat słyną ze swojej jakości i wytrzymałości. Ranking DEKRA zdaje się tę prawdę jedynie potwierdzać poczynając od roku 2010, kiedy to wspominany ranking wyróżnił niezawodność Opla Corsy.

Rok 2011 przyniósł wyróżnienie dla Opla Insigni, który bezapelacyjnie zwyciężył w swojej klasie aut. Ranking DEKRA 2012 był potwierdzeniem jakości Insigni oraz czwartej generacji Opla Astry – uznanej za samochód o najmniejszej ilości usterek. Co ciekawe, oceniany wówczas Opel Astra w 2012 mógł poszczycić się wskaźnikiem niezawodności na wyjątkowo wysokim poziomie 97,9%.
W kolejnych latach DEKRA – biorąc pod uwagę m. in. trwałość części do Opla – doceniła również niezawodność Opla Movano (2015) oraz Opel Combo (2016).

VN:D [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Niezawodność Opla potwierdzona rankingami DEKRA, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Dodał: , w Artykuły. Dnia 5 lutego 2018