Akumulator jest jedynym źródłem zasilania wszelkich elektrycznie sterowanych podzespołów naszego samochodu. Dzięki jego prawidłowej pracy możemy uruchomić silnik, zaświecić światła, cieszyć się klimatyzacją lub podgrzewanymi fotelami. Kupując akumulator do naszego samochodu trzeba jednak pamiętać o kilku kluczowych warunkach, które muszą zostać spełnione.

Oryginał czy zamiennik, czyli odwieczny dylemat kierowców

W wypadku zakupu nowego akumulatora musimy dokładnie sprawdzić wymagania naszego pojazdu oraz parametry baterii, która do tej pory funkcjonowała w naszym pojeździe. Opel podobnie jak inni producenci oferują swoje samochody w wielu wersjach wyposażenia, a co za tym idzie możemy mieć spore problemy podczas dobierania właściwego akumulatora. Ilość układów oraz elementów elektrycznych i elektronicznych ma bezpośrednie przełożenie na zapotrzebowanie samochodu na prąd. Zawsze starajmy się dobrać akumulator o takich samych parametrach, jakie posiadał ten fabrycznie zamontowany w naszych pojeździe, dzięki czemu będziemy mieli pewność prawidłowego działania wszystkich systemów znajdujących się na pokładzie.

Czy warto kupować akumulator o lepszych parametrach niż seryjny?

Odpowiedź brzmi nie. Zawsze powinniśmy stosować się do zaleceń producenta w zakresie parametrów wykorzystywanego akumulatora. Jego większa niż nominalna pojemność może sprawić, że nie będzie on odpowiednio ładowany, przez co obniży się jego sprawność, co przekłada się z kolei na żywotność baterii. Wynika to z mocy alternatora, która jest przeznaczona i ściśle dopasowana do akumulatorów o danej pojemności.

Warto również wspomnieć o masie akumulatorów, która jest bezpośrednio zależna od ich pojemności, a także wymiarów jego obudowy. Zdarza się, że ilość miejsca pod maską jest na tyle ograniczona, że większy akumulator dosłownie nie zmieści się na przeznaczone do tego miejsce, co może z kolei prowadzić do uszkodzeń jego obudowy lub innych podzespołów naszego samochodu.

Jaki akumulator dla samochodów z systemem Start Stop?

Od pewnego czasu ekologia w coraz większym stopniu przejmuje stery jeśli chodzi o motoryzację. Stąd jednym z rozwiązań ograniczających emisję spalin jest system Start Stop. Powoduje on wyłączenie silnika w momencie, gdy nie jest nam on potrzebny. W tego typu systemy zostają od pewnego czasu wyposażone również niektóre modele Opla, np. Opel Astra.

Przypomnijmy, że technologia ta pojawiła się już w Oplu Astrze J w wersji silnikowej 1.3. System Start Stop w bardzo dużym stopniu obciąża takie podzespoły naszego pojazdu jak rozrusznik czy właśnie akumulator, a co za tym idzie muszą one być wzmocnione względem typowych rozwiązań. Sklepy z akumulatorami oferują jednak i tego typu produkty, więc dostępność mimo wyższej ceny jest bardzo dobra.

Podsumowując zawsze starajmy się, by wybierany przez nas akumulator był dobrze dopasowany do modelu oraz wyposażenia naszego samochodu. Zagwarantuje nam to bezproblemowe użytkowanie, większą trwałość oraz zadowolenie z eksploatacji.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Dodał: , w Artykuły. Dnia 29 marca 2019