Niewiele jest części samochodowych, które byłyby tak narażone na zniszczenie jak opony. Ogumienie jest nieustannie poddawane ogromnej sile tarcia oraz wystawione na oddziaływanie rozmaitych czynników niszczących. Przyglądnijmy się głównym zagrożeniom dla opon oraz zastanówmy, jak zapewnić ogumieniu długą żywotność.

Przebicie opony

Niewątpliwie najgroźniejszą awarią opony jest jej przebicie. Najczęściej dochodzi do niego wskutek najechania na ostry przedmiot. Szczególnie niebezpieczne jest również pokonywanie nierównych, dziurawych nawierzchni. Niestety, czasami przejechanie po jezdni pełnej wyrw i łat jest koniecznością. Trzeba wtedy zachować szczególną ostrożność, pokonując kolejne metry z niską prędkością. Przy większych prędkościach działają ogromne siły, które niechybnie prowadzą do uszkodzenia opony. Największe zagrożenie powstaje w momencie hamowania, gdy opona zatrzymuje się na krawędzi dziury w jezdni.

Sklep z tanimi oponami

Przetarcie ogumienia

Pozornie mniej groźnym uszkodzeniem opony jest jej przetarcie. Jeżeli nie dojdzie do całkowitego przerwania ciągłości powierzchni opony, zwykle jeszcze przez jakiś czas możliwe jest dalsze poruszanie się pojazdem. Powietrze może jednak tak czy inaczej ulatniać się z opony, zatem konieczna jest wizyta w warsztacie. Poza tym mocne przetarcie ogumienia pogarsza efektywność działania opony. Bieżnik nie wypełnia już swoich zadań tak skutecznie jak wcześniej, przez co np. wydłuża się droga hamowania.

Jak zadbać o opony?

Czy możliwe jest zapobiegnięcie przebiciu lub przetarciu opony? Stuprocentowe bezpieczeństwo jest nieosiągalne, jednak można znacząco obniżyć prawdopodobieństwo uszkodzenia ogumienia. Przede wszystkim polecamy wybrać wytrzymałe opony, które nie ulegną uszkodzeniu na pierwszej lepszej nierówności w nawierzchni. Wbrew przekonaniu wielu kierowców, wybór dobrych opon nie oznacza wcale konieczności zakupu najdroższych modeli dostępnych na rynku. Sklep z tanimi oponami może mieć nawet lepsza ofertę od placówki oferującej droższe ogumienie. Najważniejsze, aby zwracać uwagę na renomę producenta opon oraz na to, czy są one przystosowane do konstrukcji kół w Oplach. Zakup wysokiej klasy opon to nie jedyne, co można zrobić, aby zapobiec uszkodzeniom ogumienia. Należy również odpowiednio o nie dbać, choćby poprzez kontrolę ciśnienia. Jazda z oponami, w których ciśnienie znacząco różni się od zalecanego, prowadzi do ich szybszej eksploatacji. Warstwa bieżnika staje się coraz cieńsza, co zwiększa ryzyko całkowitego przetarcia ogumienia, a nawet przebicia opony. Oczywistością jest również konieczność unikania nagłego hamowania, jak i gwałtownego ruszania, jeśli chcemy, aby opony były sprawne jak najdłużej.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Dodał: , w Bez kategorii. Dnia 18 lipca 2019