Producenci samochodowi prześcigają się w produkowaniu coraz mniej paliwożernych jednostek napędowych. Niezwykle interesującą propozycją wydaje się być nowy Opel Corsa z silnikiem 1.3 CDTI ecoFLEX, którego spalanie według producenta wynosi 3,3 litra / 100 km.

Bez wątpienia nowy Opel Corsa z silnikiem 1.3 CDTI ecoFLEX to najoszczędniejszy samochód w historii koncernu Opla. Chodzi tu nie tylko o rewelacyjny poziom zużycia paliwa, który przynajmniej na papierze kształtuje się na poziomie 3,3 litra zużytego oleju napędowego na każde pokonane 100 kilometrów, ale również poziom emisji spalin do atmosfery kształtujący się na poziomie 88g/km CO2. Dane te dotyczą wersji trzydrzwiowej.

W porównaniu do Opla Corsy z 2011 roku poziom zużycia paliwa obniżono o 0,2 litra. W pierwszej chwili wynik ten może nie wyglądać oszałamiająco, ale gdy uświadomimy sobie, że chodzi tu o spalanie poniżej czterech litrów na każde pokonane sto kilometrów to naprawdę ciężko o spektakularne rezultaty. Z kolei model pięciodrzwiowy najnowszej Corsy spala zaledwie 0,1 litra więcej w porównaniu do wersji trzydrzwiowej, więc z pewnością warto zastanowić się nad większym modelem. O podobną wartość (0,1 grama) wzrasta poziom emisji spalin w wersji pięciodrzwiowej.

Poziom spalania utrzymany na tak niskim poziomie oraz jego systematyczne obniżanie jest niewątpliwym powodem do dumy dla niemieckiego koncernu. Wspomina o tym między innymi Mike Ableson – wiceprezes oddziału inżynierów w Oplu. Podkreśla on, że od momentu debiutu pierwszego Opla Corsy z silnikiem ecoFLEX, czyli przeszło pięć lat temu poziom zużycia paliwa oraz emisji CO2 został obniżony o 26% przy jednoczesnym zwiększeniu osiągów o dokładnie taką samą wartość procentową (również 26%).

Wyższe osiągi silnika nie byłyby możliwe bez zmian, które zastosowano pod maską nowej Corsy. Modyfikacjom uległa przede wszystkim pompa oleju, która dba o niezbędne ciśnienie oleju przy jednoczesnej redukcji zapotrzebowania energii niezbędnej do działania. Dodatkowo do smarowania skrzyni biegów zastosowano specjalny olej przekładniowy o niskiej lepkości. Silnik 1.3 CDTI ecoFLEX generuje moc z rzędu 95 KM. Przyspieszenie od 0 do 100 km możliwe jest w czasie 12,3 sekundy, a prędkość maksymalna, do jakiej może rozpędzić się Opel Corsa wynosi 177 km/h.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Dodał: , w Artykuły. Dnia 12 listopada 2012