Historia niemieckiej marki Opla sięga aż XIX wieku. Nazwa pochodzi od Adama Opla, który nie zajmował się w żadnym stopniu niczym, co związane z samochodami. Na samym początku konstruował maszyny do szycia, a wraz z rozwojem firmy zaczął sprzedawać rowery. Adam Opel zmarł w 1895 roku, a firma została przejęta przez jego dwóch synów, którzy podjęli decyzję o wejściu na rynek motoryzacyjny.
Pierwszy samochód Opla
W 1899 roku z linii produkcyjnej zjechał pierwszy pojazd o nazwie Opel System Lutzmann, który dysponował mocą… 4 koni mechanicznych i posiadał trzy biegi (dwa do przodu i jeden wsteczny). Dwa lata później powstał model 9PS jako owoc współpracy z francuskim konstruktorem Alexandrem Darracq. Firma wykupiła od niego licencję i zaprojektowała jego następcę o nazwie 10/12PS z silnikiem dwucylindrowym. W późniejszym czasie silnik został wzbogacony o dwa dodatkowe cylindry, a działalność firmy rozszerzyła się na motocykle.
Opel w czasach I i II wojny światowej
Dynamiczny rozwój i wypuszczanie na rynek kolejnych modeli sprawiło, że firma odniosła sukces na rynku motoryzacyjnym. W czasie wojny Opel musiał jednak zwiększyć produkcję aut ciężarowych. Co ciekawe po zakończeniu I wojny światowej wznowił produkcję motocykli oraz… rowerów.
W 1929 roku Opel został wykupiony przez amerykański koncern General Motors. Rozpoczęła się produkcja modelu z 1.8 litrowym silnikiem o mocy 32 koni mechanicznych. Samochód osiągnął duży sukces na rynku.
Niestety druga wojna światowa nie oszczędziła marki Opel. Fabryka w Brandenburgu przestała istnieć, a na niedomiar złego wiele technologii zostało przejętych przez Rosjan w ramach odszkodowań wojennych.
Dynamiczny rozwój
Oplowi udało się jednak podnieść z kolan i kilka lat po zakończeniu wojny rozpoczęła się dynamiczna ekspansja tego producenta. Powstały modele w różnych wersjach nadwoziowych – od Opla Kaddeta po Manta na znanej do dzisiaj Vectrze i Omedze kończąc. W 2002 rozpoczęto produkcję Opla Meriva, który znalazł się w segmencie B. Auto rodzinne kupiło swoich fanów na całym świecie, również powodu tanich części do Opla Meriva. Producent postawił w przypadku tego modelu na przestronność, ekonomię jazdy oraz komfort pasażerów. Powstawały zarówno turbodoładowane jednostki napędzane benzyną i silniki wysokoprężne z rodziny CDTI. Model bazuje na płycie podłogowej z Opla Corsy C.
W 2016 roku pojawiły się pogłoski, że Opel Meriva zmieni swój charakter i stanie się samochodem typu miejski crossrover. Ku zaskoczeniu fanów motoryzacji Meriva otrzymała nową nazwę jaką jest Crossland X.
Brak komentarzy.